Upał na poddaszu – jak sobie z nim radzić?

Lata w Polsce są coraz gorętsze. Bezchmurne niebo i wysokie temperatury z pewnością cieszą nas wszystkich. W miarę możliwości, staramy się spędzać czas wolny poza własnym domem. Tym, którzy jednak w domach zostają, skwar może istotnie doskwierać, szczególnie w pomieszczeniach znajdujących się na najwyższym piętrze. Jak uczynić użytkowe poddasze bardziej użytkowym?

Po pierwsze warstwa zewnętrzna

Chcąc zniwelować negatywny wpływ upału na temperaturę wnętrza już na etapie budowy bądź wymiany pokrycia, należy wybrać materiał, który lepiej chroni przed wysokimi temperaturami. Dachówka jest jednym z najstarszych rodzajów pokrycia. Stanowi nie tylko wyjątkowo trwały i odporny na warunki atmosferyczne materiał pokryciowy, ale również jest dobrym izolatorem. Nagrzewa się dużo wolniej niż na przykład blachodachówka. Ochrona przed nagrzewaniem się dachu to inwestycja jednorazowa, która będzie miała istotny wpływ przez cały okres żywotności domu. Przy wielodobowych upałach, jeśli efekt nie będzie wystarczający, uzupełnieniem systemu może być klimatyzacja. Dzięki takiemu podejściu koszty eksploatacji będą znacząco niższe niż w przypadku braku takich rozwiązań na dachu.

 

Po drugie warstwa wstępnego krycia

Zastosowanie odpowiedniej izolacji oraz prawidłowej warstwy wstępnego krycia z pewnością poprawi mikroklimat poddasza. Dodatkowo, niektóre z membran, jak Divoroll CLIMA+ S BMI Braas posiadają unikalne właściwości zapobiegające nadmiernemu nagrzewaniu. Membrana ta odbija aż do 83% ciepła promieni słonecznych. Divoroll CLIMA+ S poprawia komfort życia w lecie przez obniżenie ciepła wnikającego przez pokrycie dachowe aż o 21% i temperatury na poddaszu w czasie upałów o ok. 3°C.

 

Po trzecie nowoczesne technologie

W sukurs nieprzepadającym za wysokimi temperaturami przychodzą również nowoczesne  technologie. Jednym z innowacyjnych rozwiązań jest dachówka BMI Braas Tegalit Protegon. Jest to betonowa dachówka płaska, której wyjątkowy design – wyraźnie poprowadzone linie i geometryczny wzór – trafia w gusta nawet najbardziej wymagających. Tegalit doskonale sprawdzi się na dachu nowo wzniesionego budynku, nadając mu efektowny, nowoczesny wygląd. Jednak nie tylko jej elegancki i prosty kształt przyciąga uwagę inwestorów. Przede wszystkim, dzięki zastosowaniu podczas produkcji technologii Protegon, powierzchnię Tegalitu pokrywają pigmenty odbijające promieniowanie podczerwone emitowane przez słońce. Odbitych zostaje nawet do 300% promieniowania więcej niż w przypadku zwykłych dachówek. Dzięki temu w upalne dni temperatura na ich spodniej stronie jest nawet o 10˚C niższa, co ma znaczny wpływ na zmniejszanie nagrzewania się całego dachu.

 

Więcej informacji na temat dachówki oraz technologii Protegon znajduje się w filmie dostępnym pod linkiem: www.youtube.com/watch?v=gGa-uGv3JLI

Podobne artykuły

logo1
logo1
logo1