Podhale wybiera Decrę

Podhalańskie krajobrazy niezmiennie zachwycają. Kto był, ten wie, kto nie był, na pewno czytał, słyszał lub widział na zdjęciach. Niewątpliwie jest to region, który warto odwiedzić i to z pewnością nie raz. Z jednej strony cisza i spokój, z drugiej kurorty górskie pełne rozrywek i atrakcji dla dorosłych i dzieci. To właśnie Podhale, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. A co wiemy na temat architektury tego regionu? Warto zajrzeć w kilka miejsc, żeby poczuć prawdziwy klimat góralskiej zabudowy.

Niezwykle bogata i nadal żywa jest na Podhalu kultura i tradycja góralska. W okolicznych wioskach wciąż spotkać można drewniane kościółki oraz typową góralską zabudowę ludową. W Zakopanem na zboczach Gubałówki położona jest Willa Harenda, która stworzona została na wzór typowej drewnianej chałupy góralskiej z tzw. izbą czarną, czyli salonikiem oraz izbą białą, sypialnią. To dom poety Jana Kasprowicza, w którym aktualnie jest muzeum poświęcone jego pamięci.

Istotnym elementem Szlaku Architektury Drewnianej jest Kościół św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Białce Tatrzańskiej zbudowany około 1700 roku przez dwóch cieśli – Jędrzeja Topora oraz Jana Chlipalskiego. We wnętrzu znajdują się liczne rzeźby na stropie i ścianach, ambona z 1780 roku oraz stacje Drogi Krzyżowej z XIX wieku.

Swego rodzaju żywym skansenem zwanym perłą Podhala jest wieś Chochołów. Odnajdziemy w niej dziesiątki często ponad 100-letnich chałup. Ustawione są w charakterystycznym układzie jednodrożnej zabudowy wiejskiej zwanej „ulicówką”, gdzie chałupy poustawiane są ciasno, bocznymi ścianami do drogi. Najbardziej wiekowym budynkiem jest chałupa Bafiów powstała w 1798 roku. Obecnie mieści się tu Muzeum Powstania Chochołowskiego.

Mówiąc o Podhalu nie można nie wspomnieć o charakterystycznym w architekturze tego regionu stylu zakopiańskim, który jest połączeniem funkcjonalności i nowoczesności z ludową estetyką. Jego twórcą był Stanisław Witkiewicz. Charakter zakopiańskiego nurtu wiązał się przede wszystkim z obiektami mieszkalnymi, takimi jak wille i pensjonaty, ale pojawiły się przypadki użycia go w architekturze sakralnej, jak np. w kaplicy na Jaszczurówce. Pierwszym domem w tym stylu była willa "Koliba", zaprojektowana właśnie przez Witkiewicza. Znajduje się w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej i jest obecnie muzeum stylu zakopiańskiego.

Budynki w stylu zakopiańskim są drewniane, w konstrukcji zrębowej, tzn. bale układa się na siebie, narożniki tworzą zamki ciesielskie, a w pionie zabezpieczone są tak zwanymi tyblami. Dach jest ostry, półszczytowy z wykuszami oraz kryty gontem. Pokrycie dachowe Decra Stratos marki Braas jest potocznie nazywane blachą gontopodobną z posypką. Właśnie przez to podobieństwo do tradycyjnego gontu drewnianego, tak charakterystycznego dla regionu podhalańskiego, Decra Stratos jest tu szczególnie popularna i coraz częściej zastępuje tradycyjny gont drewniany. Pokryła na Podhalu już ponad 100 000 m² dachów.

Co ważne, Decra Stratos jest także doskonałym pokryciem nowoczesnych czy odrestaurowywanych budynków, których nie brakuje na Podhalu. Przykładem wartym uwagi, gdzie mogłaby zostać wykorzystana wspomniana Decra, jest niezwykle nowatorski dom stojący na zboczu Gubałówki, w Kościelisku przy ulicy Królewskiej. Architekci przy tworzeniu projektu inspirowali się też tradycyjnym budownictwem wsi podhalańskiej. Dlatego też dom ma charakterystyczny, góralski dach półszczytowy, z szerokim okapem. Niezwykłym elementem tego domu jest ogromne okno. Szklane tafle o powierzchni 12 metrów kwadratowych rozsuwają się na boki i częściowo chowają w ścianie co umożliwia oglądanie niczym niezakłóconej, obłędnie pięknej panoramy Tatr. Jest to dzieło Karpiela Bułecki i Marcina Steindela. Budynek w 2016 roku otrzymał Nagrodę im. Stanisława Witkiewicza w kategorii „Architektura mieszkaniowa”.

Jeśli chcemy naprawdę poczuć klimat i bliżej zapoznać się z architektonicznym krajobrazem Podhala warto po prostu wybrać się na dłuższą wycieczkę na południe Polski. Więcej informacji na temat zalet dachówki Decra można znaleźć na stronie: www.decra.braas.pl a na temat aktualności związanych z Podhalem w serwisie: www.podhale24.pl

Komunikaty prasowe

Kontakt dla mediów:

Pegasus Public Relations
ul. Korfantego 8a
01-496 Warszawa
tel. + 48 22 877 22 18
www.pegasus.pl
braas@pegasus.pl
logo1
logo1
logo1