Pod pewnym dachem zimą

Zalegający na dachu śnieg to bolączka administratorów budynków oraz właścicieli domów. Podpowiadamy jakie zabezpieczenia przeciwśnieżne warto zamontować, aby ze spokojem oczekiwać nadchodzącej zimy. 

 

Jak śnieg zachowuje się na dachu?

 

Osunięcia śniegu powstają najczęściej w miejscach gdzie kolejne warstwy śniegu nie są ze sobą związane. Najbardziej niekorzystne są wahania temperatur, kiedy puch rozpuszcza się i następnie zamarza. Kolejne opady śniegu osadzają się na lodzie i w pewnym momencie osuwają się gwałtownie i szybko. Zsuwanie się śniegu wystąpić może także po samej połaci dachu odsłaniając pokrycie. Powodem tego dość częstego zjawiska jest z kolei odmarzanie i wytapianie śniegu od spodu.

 

Czy kąt nachylenia dachu ma znaczenie?

 

Na bardziej stromych dachach śnieg osuwa się wcześniej, natomiast na dachach nieco mniej stromych śnieg gromadzi się w większych ilościach i występuje niebezpieczeństwo związane z osunięciem większych ilości śniegu. Projektowanie i stosowanie na dachach systemów zabezpieczeń przeciwśnieżnych chroniących przed osuwaniem się śniegu z dachu, a przez to chroniących domowników powinno być normą, niezależnie od kąta nachylenia.

 

Jakie zabezpieczenia wybrać?

 

Kompletny, aluminiowy system BRAAS zabezpieczający przed osuwaniem się śniegu z dachu składa się z dachówki do mocowania zabezpieczeń, uchwytów do mocowania oraz płotka do zatrzymywania śniegu. Istnieje również możliwość zamocowania belki przeciwśnieżnej zamiast płotka. Warto podkreślić, że system przeciwśnieżny można instalować na dachu w trakcie jego montażu oraz na już istniejącym pokryciu. Maksymalny rozstaw uchwytów wynosi 90 cm. Na obszarach o dużych opadach śniegu rozstaw ten należy odpowiednio zmniejszyć.

 

Jak to działa?

 

System zabezpieczeń przeciwśnieżnych ma za zadanie zatrzymać śnieg na dachu, gdzie będzie się on stopniowo i powoli wytapiał. Instaluje się go zazwyczaj nad wejściem do domu, nad wjazdem do garażu, czy nad ciągami komunikacyjnymi. Warto także zastosować go nad przeszkleniami, zwłaszcza o większych powierzchniach, na przykład nad oranżeriami. Należy też przy montażu pamiętać, że śnieg zgromadzony na zaporach powinien obciążać podporę krokwi, murłatę lub płatew. W doborze odpowiednich elementów pomoże Certyfikowany Dekarz Braas. Listę doświadczonych fachowców znaleźć można na stronie: www.monier.pl/certyfikowani-dekarze-braas.html

Wystarczy kilka dodatkowych elementów na dachu, aby mieć pewny dach nad głową niezależnie od pory roku.

Komunikaty prasowe

Kontakt dla mediów:

Pegasus Public Relations
ul. Korfantego 8a
01-496 Warszawa
tel. + 48 22 877 22 18
www.pegasus.pl braas@pegasus.pl
logo1
logo1
logo1